Czechoslovak RAF fighter pilots guncamera films

Filmy z fotokulometů československých stíhačů RAF

KAREL KASAL

* 24. září 1917.......† 14. listopadu 1980

Něco z životních osudů Karla Kasala si můžete přečíst zde.

Bojový film Karla Kasala ze dne 27. září 1943.

Combat Film No 3061. Flight Lieutenant Kasal of 312 Squadron, 27/9/1943, 1113, flying Spitfire. Target: ground targets N/C.

Záznam z fotokulometu Spifiru Mk. Vb Karla Kasala během operace Ramrod (eskortní mise), 27. 9. 1943. Operace Ramrod měla za úkol doprovod spojeneckých bombardérů nad území Francie.
Film je z dopolední mise (11:13 hod.)a je označen jako útok na pozemní cíle. Jak však uvidíte - ve skutečnosti se zřejmě jedná o útok na FW190.


Kasalův stroj Spitfire Mk. Vb nesl označení 312. perutě RAF DU-?, s.č. ?.


Film Courtesy of the Trustees of the Imperial War Museum.

 

Několik z mála čitelných snímků z bojového filmu 3061.

 

Na filmu je vidět zřetelně mořské pobřeží, avšak příliš daleko aby se mohlo jednat o záznam střelby na pozemní cíl. Zato je vlevo nad pobřežím viditelný obrys letounu zatáčejícího vlevo.
Courtesy of the Trustees of the Imperial War Museum.
 
Kasal letoun v zatáčce následuje.
Courtesy of the Trustees of the Imperial War Museum.
 
Podle odlesků na křídlech se nyní letoun zdá být mnohem blíže než na předcházejících obrázcích. S největší pravděpodobností jde o FW190.
Courtesy of the Trustees of the Imperial War Museum.
 

Letoun stále zatáčí vlevo a Kasal jej následuje. Posléze letoun mizí mimo záběr, Kasal se jej ještě chvíli snaží sledovat a následně záznam končí.

Střelba ani zásahy na filmu nejsou patrné, ale přesto se domnívám, že jde o záznam útoku na FW190. Podrobnosti o akci nebo bojové hlášení mi zatím nejsou známy.

Courtesy of the Trustees of the Imperial War Museum.
 
Filmy z fotokulometů československých stíhačů RAF

 

Tyto filmy a obrázky z nich jsou licencovány IWM pouze pro shlédnutí na těchto stránkách. Prosím nekopírujte je a neumisťujte na žádné jiné stránky, soukromé ani veřejné (např. Youtube a podobné). Porušení licence bude nahlášeno IWM.
These films and pictures are licensed by IWM for viewing on these web pages only. Please do not copy the films and do not show them on any other web pages, private or public (e.g. Youtube and others). Breaking of licence will be reported to IWM.

 

NAVRCHOLU.cz