Czechoslovak RAF fighter pilots guncamera films

Filmy z fotokulometů československých stíhačů RAF

OTMAR KUČERA

* 13. července 1914.......† 6. června 1995

Životní osudy Otmara Kučery si můžete přečíst zde nebo zde.

Bojový film Otmara Kučery ze dne 27. září 1943.

Combat Film No 3116. Flight Lieutenant Kucera of 313 Squadron, 27/9/1943, 1830, flying Spitfire. Target: ground targets 313/6.

Záznam z fotokulometu Spifiru Mk. Vb Otmara Kučery během operace Ramrod (eskortní mise), 27. 9. 1943. Operace Ramrod měla za úkol doprovod spojeneckých bombardérů nad území Francie. Pravděpodobně se jednalo o tutéž misi Ramrod 250, jíž se zůčastnil i Otta Smik v rámci 222. perutě při níž sestřelil jeden Me-109.
Film je z odpolední mise (18:30 hod.)jíž se účastnila 313. squadrona a Kučera letěl v pozici velitele B-letky. Film je označen jako útok na pozemní cíle. Jak však uvidíte - ve skutečnosti se jedná o útok na FW190. S velkou pravděpodobností se jedná o záznam útoku na FW190 v okolí letiště Conches ve Francii, jež byl Otmaru Kučerovi přiznán jako jistý sestřel. Jednalo se o jeho poslední sestřel nepřátelského letounu během 2. sv. války (zdroj)

Sám Kučera o tomto souboji napsal ve svém hlášení:
"V okamžiku, kdy začaly dopadat pumy, spatřil jsem 15 FW190, pokoušejících se útočit na Maraudery. Atakovaly je naše Spitfiry IX. Když se nepřátelé otočili a pokusili o únik, jednoho z nich jsem napadl i já. Byli jsme asi v 15 000 stopách a já jsem ze vzdálenosti 200 až 250 yardů vypálil dávku po 19 granátech z obou kanónů a po 60 ranách z každého kulometu. Spatřil jsem jak pravé křídlo "stodevadesátky" poblíž kabiny začalo hořet. Nepřátelský letoun uhnul ostře doprava a šel kolmo k zemi. Pak jsem se vrátil do své pozice v peruti a letěl s 313. domů).*

O okci se též zmiňuje kronika 313. peruti:
Po opuštění cíle 4 Me 109 a 1 FW 190 vzadu chtěli napadnouti doprovod bombardérů pod námi. Na FW 190 bylo zaútočeno ppor. Kučerou z 200 yardů a nepřátelské letadlo šlo po této dávce k zemi a jeho pravé křídlo, těsně u kabiny, bylo v ohni (film 2). Na další FW 190 bylo zaútočeno třemi piloty od 313. perutě ale tito nehlásí poškození nepřátelských letadel (npor. Hochmal, por. Masařík (film 3), rt. Hlučka (film 4).
*

Je zde jeden drobný rozpor - udávaný čas 18:30 je o mnoho pozdější než u následujících filmů F. Masaříka a S. Hlučky (17:40) jež měli napadnout FW190 až po Kučerovi dle záznamu v deníku. Buď záznam v deníku není chronologicky správně, nebo není správně označen Kučerův film nebo se nejedná o záznam útoku na FW190 který měl být Kučerou sestřelen, ale o jiný záznam o němž se hlášení ani kronika nezmiňuje.

Dle mého názoru jde o chybu v popisku filmu neboť film byl očíslován i zařazen chronologicky na kotouči před záznamy Masaříka a Hlučky.Kučerův stroj Spitfire Mk. Vb nesl označení 313. perutě RAF, pravděpodobně RY-K, s.č. AR432.

 

* Zdroj - publikace "Otmar Kučera, DFC - Od Sergeanta k Squadron Leaderovi."


Film Courtesy of the Trustees of the Imperial War Museum.

 

Několik z mála čitelných snímků z bojového filmu 3116.

 

Do obrazu vstupuje vlevo nepřátelský letoun. Kučerův Spitfire je v silném náklonu a Kučera se snaží předsadit střelbu do míst kde za chvíli letoun proletí.
Courtesy of the Trustees of the Imperial War Museum.
 
Nyní je dobře čitelný obrys FW190A.
Courtesy of the Trustees of the Imperial War Museum.
 
FW190 míří přímo do středu záběru - zaměřovače. Zde však záběr končí - je nanejvíš pravděpodobné, že by jej Kučera zasáhl pokud střílel dál. Kamera by měla automaticky snímat každou střelbu, zde však již žádnou střelbu nesnímala. Film pokračuje jiným záběrem. Přerušil Kučera svůj útok?
Courtesy of the Trustees of the Imperial War Museum.
 

Poslední záběr filmu. Rýsuje se horizont - možná horní hrana oblačnosti nebo pobřeží (možná zde útok na pozemní cíl?) a po FW190 ani památky.
P okud se skutečně jedná o záznam útoku na FW190 jež byl Kučerovi oficiálně přiznán - skutečně nevím dle čeho tak britští zpravodajci usoudili. Nejspíš byl sestřel podložen hlavně očitým svědectvím?

Jiný bojový film ze Spitfiru O. Kučery z toho dne neexistuje nebo se nedochval.

Filmy z fotokulometů československých stíhačů RAF

 

Tyto filmy a obrázky z nich jsou licencovány IWM pouze pro shlédnutí na těchto stránkách. Prosím nekopírujte je a neumisťujte na žádné jiné stránky, soukromé ani veřejné (např. Youtube a podobné). Porušení licence bude nahlášeno IWM.
These films and pictures are licensed by IWM for viewing on these web pages only. Please do not copy the films and do not show them on any other web pages, private or public (e.g. Youtube and others). Breaking of licence will be reported to IWM.

 

NAVRCHOLU.cz